Opis projekta
Cilj ovog projekta je poboljšanje kvaliteta života osoba sa intelektualnim teškoćama kao i obezbeđivanje sigurnije materijalne i socijalne budućnosti za njih i njihove porodice. Time stvaramo neophodne uslove da osobe sa intelektualnim teškoćama postanu korisni članovi društva koji privredjuju i ostvaruju prihod a nisu samo primaoci socijalnih davanja. Ciljnu grupu čine osobe sa intelektualnim teškoćama koje su završile školovanje, nisu zaposlene i/ili imaju oduzetu poslovnu i radnu sposobnost.
Projekat se sastoji iz:
1) Kupovine mašine za sečenje kartona “ROL ŠTANCNA SA KAIŠNIM TRANSPORTOM” na kojoj bi radile zainteresovane osobe sa intelektualnim teškoćama u okviru Radnog centra koji već postoji kao deo Udruženja. Isečeni karton bi se spajao u kutije, koje bi se prodavale lokalnim poslastičarnicama, prodavnicama i drugim zainteresovanim;
2) Obuke korisnika za rad na mašini;
3) Pronalaženja kupaca i prodaje proizvoda.
Prodajom proizvoda rad radnog centra treba da postane samoodrživ. Obezbedio bi se i prihod angažovanim OSIT u Radnom centru a opseg predvidjenih poslova bi se proširio i obezbedio da se veći broj OSIT uključi u rad prema svojim mogućnostima i kapacitetima.
Krajnji cilj je formiranje socijalnog preduzeća za osobe sa intelektualnim teškoćama.
Osobe sa intelektualnim teškoćama najčešče nemaju obezbeđenu materijalnu sigurnost. Većina OSIT, iako su završile proces obrazovanja, nezaposlene su i oduzeta im je poslovna i/ili radna sposobnost, tako da ih roditelji izdržavaju do kraja života isključivo od sopstvenih prihoda, eventualno ostvarene mogućnosti za dobijanje tudje nege i pomoći.
Takav finansijski osnov uglavnom ne zadovoljava osnovne potrebe pojedinca a dodatno ne omogućava bavljenje nijednom od neophodnih dodatnih aktivnosti kao što su kultura i sport ali i pokrivanje neophodnih zdravstvenih i terapijskih usluga. Tokom odrastanja osoba sa intelektualnim teškoćama većina roditelja biva prinuđena da ostavi posao da bi mogli kvalitetno da se posvete terapijskim I svim neophodnim aktivnostima ali i da vode brigu o deci. Kao posledica ovakvih okolnosti javlja se i opšta socijalna isključenost osoba sa intelektualnim teškoćama i njihovih porodica iz celokupnih društvenih tokova, što dovodi do osećaja izolacije, napuštenosti, manjka samopouzdanja i životne energije.